1

Temat: szkola specjalna czy integracja

mój syn własnie skończył podstawówke w integracyjnej i przechodzi juz do tzw.szkoły specjalnej,jestem pełna obaw ale wiem ze trzymanie go dłuzej w integracyjnej nic nie da,owszem jestem zadowolona z tego ze tam chodził bo myslę że kontakt ze zdrowymi rówiesnikami dał mu bardzo duzo:)

2

Odp: szkola specjalna czy integracja

Witam serdecznie.
Jestem nauczycielem w Szkole Specjalnej i raczej mam negatywny stosunek do integracji. Pracowałam również w przedszkolu integracyjnym i szczerze mówiąc w owej placówce osoby tam pracujące są głównie nastawione na edukacje dzieci w normie intelektualnej. Dzieci z zaburzeniami, różnymi stanami psychicznymi są "spchane na dalszy plan" i nie uczestniczą w pełni w realizowanych zajęciach. Idea integracji też nie niekoniecznie jest realizowana, gdyż dzieci w normie intelektualnej odsuwają się od dzieci niepełnosprawnych intelektualnie. szkoła Specjalna daje sznse na zaistnienie w grupie, poczucie osobistego sukcesu. Nauczyciele w Szkołach Specjalnych są nastawieni na specyficzne potrzeby dzieci i realizują program dostosowany do umiejętności ucznia. Tak więc moim zdaniem więcej pozytywów ma szkoła Specjalna a niżeli ogólnodostepna - integracyjna.

3

Odp: szkola specjalna czy integracja

witam.
niestety sprawa nie jest łatwa do rozstrzygnięcia. jak wiemy każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie. Szkoły masowe-integ. często nie są przygotowane na przyjecie dzieci niep. na pierwszy rzut oka nie jedna szkoła jest wyposażona w niezbędny sprzęt, sale doświadczeń, rehabilitacji, pomoce dydaktyczne. ale.... kadra pedagogiczna nie ma doświadczenia, kwalifikacji, pojęcia jak korzystać z tych dóbr. Często ''integracja'' kończy się po wyjściu z klasy. a przecież życie dziecka nie ogranicza się tylko do klasy, zdarza się że dziecko po wyjściu z klasy już w szatni jest szykanowane - Tu ogromna praca dla pedagogów-pokonywanie ludzkiej skłonności do segregacji!! Dziecko niepełnosprawne w klasie integ.  zawsze będzie ''tym gorszym''

4

Odp: szkola specjalna czy integracja

Zgadzam się z poprzedniczką. Z obserwacji zauważyłam, że integracja sprawdza się przy niepełnosprawności ruchowej, dzieciach niedowidzących, mających problemy  z zachowaniem, nadpobudliwych, ale przy dzieciach z niepełnosprawnością umysłową pojawiają się problemy. Rodzice dzieci zdrowych niby zadowoleni z integracji, zapominają o niej zaraz po opuszczeniu szkoły! Pytanie do rodziców dzieci niepełnosprawnych mających pociechy w szkołach integracyjnych: czy wasze dzieci są zapraszane na urodziny do dzieci zdrowych, czy poza szkołą zdrowi i niepełnosprawni rówieśnicy mają ze sobą jakiś kontakt, odwiedzają się etc.? Ja opowiadam się raczej za dobrą szkołą specjalną, w której pracowaliby pedagodzy z pomysłami, energią, i którym zależałoby na dobru dziecka i jego rozwoju:)

5

Odp: szkola specjalna czy integracja

ważne jest też aby zwrócić uwagę na to jakie niepełnosprawności stykają się w klasie integracyjnej. Myślę też że warto byłoby dowiedzieć się czy dzieci pełnosprawne zostały przygotowane np. przez pedagoga szkolnego, psychologa na przyjście dzieci niep. do klasy. Np. jak dzieci mogą się zachowywać (krzyk, agresją, jakie mogą mieć ograniczenia) Wytłumaczyć dzieciom dla czego Borys ma lepszą ocenę pomimo tego że miał łatwiejszy test. To są tak oczywiste rzeczy.. ale nie dla dzieci.
Przede wszystkim należy ''przeszkolić'' rodziców gdyż jak wiadomo przykład idzie z góry..

6

Odp: szkola specjalna czy integracja

Integracja ma swoje plusy i minusy. Patrząc na uczniów chodzących do klasy integracyjnej, którą znam jestem jak najbardziej za integracją- tylko, że w tej klasie są osoby niepełnosprawne intelektualnie w stopniu lekkim-więc tak dużych różnic nie widać, uczniowie pełnosprawni nie wytykają ich palcami. Moim zdaniem w tym sensie integracja ma rację bytu, ale gdyby to były osoby z większymi problemami nie sprawdzi się to na pewno...koleżanki, piszące wcześniej napisały słusznie- czy dzieci niepełnosprawne są zapraszane np. na urodziny kolegów z klasy pełnosprawnych??Domyślam się,że nie..integracja się nie sprawdza tak naprawdę. Może to być tylko udawana integracja w szkole, ale poza nią,co? Dzieci niepełnosprawne zostają same...a co z ich życiem poza szkołą?Kontaktami z rówieśnikami? W szkołach specjalnych moim zdaniem osoby niepełnosprawne czują się o wiele lepiej, rozumieją się, to jest dla nich szansa..

7

Odp: szkola specjalna czy integracja

Witam,
zgadzam się ze stwierdzeniem, że szkoły integracyjne nie są przygotowane na tyle, aby uczyc dzieci niepełnosprawne.Ktos poruszył bardzo ciekawą sprawe, a mianowicie czy dzieci pełnosprawne są przygotowane na współpracę z niepełnosprawnymi?  Myślę, że w szkołach specjalnych, są odpowiednie warunki, a przede wszystkim różne metody nauczania, dzieci nie są pozostawione same sobie, a przynajmniej nie powinno tak byc, czas pracy przystosowany jest do ich możliwości. Dzieci niepełnosprawne, w szkole specjalnej, nie czują się gorsze, nie są wytykane palcami, jak zapewne bywa w placówkach integracyjnych. Uważam, że szkoły integracyjne mają więcej negatywnych stron.

8

Odp: szkola specjalna czy integracja

Witam!
Ja rówież uważam, że idea integracji jest dobra, ale w naszym kraju jakoś nie do końca zdaje egzamin  hmm .W klasach integracyjnych akceptowane są dzieci z zaburzeniami sensorycznymi, niepełnosprawnościami ruchowymi i lekką niepełnosprawnością intelektualną(gdzie w większości są to dzieci z pogranicza normy lub po prostu "zaniedbane"). Gorzej, gdy jest to głębsza niepełnosprawność intelektualna lub sprzężenia. Dzieci w normie zawsze znajdą jakiś pretekst, aby nie kolegować się z "nimi', pośmiać z inności, zrobić psikusa itp. Znam to z dośwaidczenia-moja szkoła podstawowa mieściła się w jednym budynku ze szkołą specjalną. Niby jeden korytarz, wspólne sale, boisko, ale ogromna przepaść. Dlatego też uważam, że lepsza dobra szkoła specjalna niż najlepsza intedracyjna.

9

Odp: szkola specjalna czy integracja

Witam!!!!
Wiem, że w naszym kraju integracja jest do końca tym, czym powinna być i często zdarza się tak, że w niektórych szkołach jest fikcją. A ja wierzę w integrację i wierzę, że kiedyś dojdziemy do pełnej integracji w szkołach i przedszkolach  wink Kończę właśnie studia ( pedagogika osób niepełnosprawnych intelektualnie ) i właśnie w ''integracji'' będę szukać pracy  wink Wiem, że jak trafią tam ludzie, którzy są kompetentni, którzy znają problemy dzieci niepełnosprawnych i wiedzą jak z nimi pracować, integracja będzie owocna i nauczymy ''normalne'' dzieci, że są dzieci na wózku, niewidome czy z innymi problemami i będą umiały z nimi żyć a nie wytykać palcami jak ufo. Do tego będę dążyć ... jak tylko znajdę swoje integracyjne miejsce na ziemi.

10

Odp: szkola specjalna czy integracja

Może osoby z naszego pokolenia dadzą  radę pokazać jak powinna wyglądać prawdziwa integracja... smile

11

Odp: szkola specjalna czy integracja

Integracja  w Polsce  poza szumną nazwą nic nie wnosi, sugerowałabym nawet, że pogłębia przepaść między dziećmi pełnosprawnymi i niepełnosprawnymi co szczegółowo opisały wyżej moje poprzedniczki big_smile

12 Ostatnio edytowany przez ilonach (2010-03-10 23:39:35)

Odp: szkola specjalna czy integracja

A ja się z tym nie zgodzę. Na świecie jest wiele osób niepełnosprawnych i musimy nauczyć nasze dzieci jak się wobec nich zachowywać i jak im pomagać w razie potrzeby a nie jeszcze bardziej izolować. A jak to zrobić jak nie przez stworzenie wspólnych szkół dla jednych i drugich???

13 Ostatnio edytowany przez Migotka MM (2010-03-11 15:35:27)

Odp: szkola specjalna czy integracja

zgadzam się z użytkownikami wyżej.Kazdy głosi o integracji, ale tak naprawde szkoły, nauczyciele dzieci pełnosprawnych, jak i dzieci nie są przygotowane na takie kształcenie. I w teorii wyglada to tak rózowo a w praktyce całkiem inaczej.Zależy to także od niepełnosprawności. Młodzi pedagodzy inaczej na to patrzą bo i teraz jest to bardziej rozgłośnione w przeciwieństwie do starszych, którzy dalej stosuja stare metody i nie sa otwarci na nowe.
Ale uważam, że integracja jest potrzebna, że dziecko niepełnosprawne powinno mieć kontakt i ze zdrowymi dziećmi. Nie przebywa tylko w szkole specjalnej po za szkołą ma kontakt  ze światem zewnętrznym. I powinien wiedzieć jak ,,funkcjonują" inni.

14 Ostatnio edytowany przez marta.k (2010-03-11 17:58:16)

Odp: szkola specjalna czy integracja

(..) ma kontakt  ze światem zewnętrznym. I powinien wiedzieć jak ,,funkcjonują" inni.

I co z tego że dziecko wie jak ''funkcjonują'' inni jak przy okazji jest zastraszone, nie zna swojej wartości, nie odniosło sukcesu i do tego edukacyjnie też nie było dobrze prowadzone!

kontakt z pełnosprawnymi może mieć np.  w rodzinie, fundacjach

15

Odp: szkola specjalna czy integracja

drogi rodzicu
nie bój się szkoły specjalnej - ona może dać dziecku wiele radosci i przede wszystkim sprawic iż dziecko bedzie szczęśliwe nikt nie bedzie wytykał mu jego niedoskonałości - jak to niestety bywa w szkołach integracyjnych -  nie oszukujmy sie dzieci bywają okrutne. nauczyciele w szkołach integracyjnych pędzą, muszą wyrobić sie z materiałem i często dzieci z dysfunkcjami nei maja szansy na rozwój...
Ale oczywiście to moja opinia.

16

Odp: szkola specjalna czy integracja

Czyli co? Integracja fajnie fajnie ale najlepiej posyłać do szkoły specjalnej??? Nonsens moim zdaniem.

17

Odp: szkola specjalna czy integracja

gdzieś przeczytałam pytanie rodzica dziecka niepełnosprawnego: ilu masz kolegów z zespołem Downa z którymi chodzisz na piwo? Niech każdy sobie odpowie na to pytanie. Ten ojciec sam stwierdził, że naturalnym środowiskiem rówieśniczym dla jego syna są inni niepełnosprawni, to z nimi rozumie się najlepiej, a integracja to farsa.

18

Odp: szkola specjalna czy integracja

Chciałam do tej dyskusji wprowadzić wątek pt. "edukacja włączająca". Czy słyszałyście Panie o takim sposobie organizowania nauki? Z tego co wiem, Akademia Pedagogiki Specjalnej w Warszawie jest bardzo przychylna promocji takiego rozwiązania. Czy ktoś mógłby przybliżyć mi ten temat?

19

Odp: szkola specjalna czy integracja

U nas w mieście, w Sochaczewie zaprzyjaźniona mi dziewczynka uczęszcza do integracyjnego przedszkola, pewnie, że znalazło by się wiele niedociągnięć i wiele rzeczy można by zmienić ale dziewczynka czuje się tam bardzo dobrze, to chyba najważniejsze prawda?? Fajnie że mamy takie przedszkole smile  smile  smile

20

Odp: szkola specjalna czy integracja

Witam! 
Mam znajomych,których córeczka chodzi do przedszkola integracyjnego i są z niego bardzo zadowoleni,a najbardziej dziecko, które nie może doczekać się kiedy będzie jutro.Podzielam Twoje zdanie,bo jednak takie przedszkola spełniają swoją funkcję.

21

Odp: szkola specjalna czy integracja

edukacja włączająca ma chyba na celu, żeby dziecko niepełnosprawne chodziło do zwykłej szkoły w jego miejscu zamieszkania. Nie wiem, czy jestem dobrze zrozumiana np. do jakiej szkoły podstawowej my chodziliśmy? Do tej która była najbliżej domu (przynajmniej w większości przypadków). I o to chyba chodzi w edukacji włączającej, oczywiście, takie klasy muszą być odpowiednio przygotowane, muszą być nauczyciele wspomagający itd. Myślę, ze ma to szanse powodzenia. Dziecko zostaje w swoim środowisko sąsiedzkim, wiele dzieci zna je z widzenia, matki mówią sobie dzień dobry na ulicy, więc może nie byłoby dyskryminowane i wyśmiewane. Dzieci zdrowe mogłyby nauczyć się zachowań empatycznych.

22 Ostatnio edytowany przez DORCIA (2010-03-20 21:37:57)

Odp: szkola specjalna czy integracja

Witam Czytam zainteresowaniem to co państwo piszą. Są bardzo ciekawe tematy. Chciałam tutaj wyrazić swoje zdanie. U nas w Kołobrzegu jest przedszkole integracyjne. Uważam i tak myślę że fajnie  ze są takie przedszkola. Uważam że dzieci niepełnosprawne powinni od samego początku być także w grupie osobami zdrowymi. Moja przyjaciółka odbywała praktykę w takim przedszkolu i do którego chętnie powróci. Oglądałam film o przedszkolu, który był nakręcony takim przedszkolu i tam się wypowiadała moja przyjaciółka. Zobaczyłam w tym filmie jak osoby niepełnosprawne, świetnie bawią się zdrowymi osobami i współpracują. Uważam że dobrze że są takie przedszkola integracyjne i że razem w grupie są silni! Myślę żeby tutaj mogła się wypowiedzieć moja przyjaciółka na ten temat dużo, bo dużo ma wspólnego z tym tematem. Uważam także że osoby niepełnosprawne mogą normalnie się uczyć. Rozwijać się w nauce. Uczyć się z normalnymi osobami. Żeby rodzice dali szansę i uwierzyli swoich własnych dzieci. Żeby było jak najwięcej  nauki dla osób niepełnosprawnych. My mamy takie szanse, jak inni zdrowi ludzie! Pozdrawiam.
Dora.  smile

23

Odp: szkola specjalna czy integracja

Witam wszystkich jestem mamą córki 11 lat chodzi do kl integracyjnej i zastanawiam sie nad szkola specjalną ale mam obawy boję sie do jakiej grupy by trafiła i boję sie tego że sie uwsteczni społecznie ona bardzo chłonie z otoczenia zachowania byłam z nią już na próbę na zajeciach i właśnie zauważyłam zachowania które w tej grupie miały miejsce córka ma stwierdzony autyzm atypowy i opóżnienie umysłowe st.lekki dolna granica zaburzenia sprzężone i nie wiem co dalej zrobić była odroczona o rok nauka idzie ciężko nauczycielka wspomagająca działa jej na nerwy i podzielam zdanie ze inegracja w polsce jest do bani to nasz 2 integracja nauczyciele zero przygotowania do pracy z takimi dzicmi moja córka nie wygląda na autystyczne dziecko jest bardzo komunikatywna ale ma inne zachowania autystyczne staram sie o suo od czerwca ale urzednicy udaja ciemnych ze nie wiedza o co chodzi żal mam dosc szczerze boję sie szkoły specjalnej ale z drugiej strony wiem ze córka nie czuje sie najlepiej w tej szkole ze wzgl. na nauczycieli oni by chcieli jak najmniej upośledzone dziecko bo nie muszą się wysilać ponieważ moja córka nie ma pamięci długotrwałej praca jest monotonna z małymi efektami ale wytrwała praca daje efekty miała opóżnioną mowę cały czas pracuje z nią logopeda i mam obawy że ta mowa się też uwsteczni mowa z wiadomych wzgl. wiem ze do szkoły specjalnej chodzą dzieci ktore dobrze wymawiają nie wiem czy ja mam jakiś wpływ na to do jakiej grupy trafi nie odbierajcie tego jako dyskryminacja mam nerwa ponieważ cały cas pod góre od początku odnosze wrażenie ze każdy nas spycha na szkołe specjalną gdzie bym nie poszła nawet nie biorą pod uwage aby pomuc dziecku , dziecko dla urzędasów się nie liczy dlatego ze wydają opinie o dziecku w ogóle go nie znając może dlatego stąd moje podejscie do całej tej sytuacji ogólnie nie wiem co mama robić chciałabym porozmawiać z jakimś rodzicem w podobnej sytuacji kto ma dziecko w specjalnej szkole i ma porównanie  , nawet nauczyciel ze szkoły specjalnej nie jest w stanie mnie przekonać bo odnoszę wrażenie ze tu sie rozchodzi o pieniądze taką miałam stycznośc z takimi ludzmi i odbieram to jako nie czyste intencje sorry ale za jaką sprawę bym się zabrała to nie wypał czytam ustawy przepisy  i wiem co ma być a urzędnicy swoje ręce opadają mam doła i tyle pozdrawiam wszystkich i zyczę powodzenia. sad

24 Ostatnio edytowany przez Wio (2010-03-24 01:11:44)

Odp: szkola specjalna czy integracja

Witam Wyrażę swoje zdanie. Ja odbywałam trzy lata praktykę przedszkolu integracyjnym. Uważam i tak myślę że fajnie że są przedszkola integracyjne. Od samego początku dzieci powinni być pomieszane. Dzieci zdrowe, super dogadują się dziećmi niepełnosprawnymi. Od samego początku razem się bawią, czy razem coś robią wspólnego. Jedno drugiemu pomaga. I nikt z nikogo się nie wyśpiewuje. Dobrze że istnieją takie przedszkola integracyjne. Nie długo będę się wypowiadała na ten temat w moim  mieście. Także uważam że rodzice nie muszą oddawać swoich dzieci od razu do szkoły specjalnej. A warto spróbować dać dziecko do integracyjnej klasy. Dużo znam osób którzy należały do klas integracyjnych i wychodzili z nich zadowoleni i uczyły się dalej. Walczyły dzielnie, żeby iść dalej do szkoły się uczyć. A teraz normalnie pracują.

25

Odp: szkola specjalna czy integracja

zgadzam się co do przedszkola , ale co do szkoły to zależy na kogo się trafi i ile nauczyciel ma chęci  bo ztym bywa róznie może akurat nam tak się nie zabardzo układa ja bym bardzo chciała żeby moja córka dawała sobie rade w integracji ale z tym jest ciężko niestety i amło zrozumienia ze strony nauczyciela no ale zycie ....